Month: Şubat 2018

Arkadaşım Edebiyat – Edebiyat Müze Kütüphanelerimiz Öğretmen Atölyesi

6 ayrı şehirde de saat 17.00’den 20.00’ye kadar edebiyat müze kütüphane veya uygun bir kütüphanede 29 yaş altı öğretmenlerle edebiyat eğitimi üzerine atölye çalışması yapıldı.

Atölye çalışmasında gençlere yol gösterecek 29 yaş altı öğretmenler ve öğretmen adayları, deneyimli sanatçılarla birebir diyalog halinde oldular. 30 kişi ile sınırlı bu atölyede sanatçılar katılımcılarla, öğrencileri edebiyata nasıl yönlendirebilecekleri konusunda fikir paylaşımında bulundular. Sanatçılar, sanatsal eğilimi bulunan gençlerin yönlendirilmeleri esnasında oluşabilecek sorunları anlatarak çözümleri için tecrübelerini öğretmenlerle paylaştılar. Edebiyatın nasıl bir dersten ziyade bir arkadaş olarak edinilebileceği konusundaki fikirlerini anlattılar, bu konuda çeşitli önerilerde bulundular.

Saat 20.00’de atölyeye katılan öğretmen ve öğretmen adaylarımız, sanatçılarımız, basın ve projeye destek veren tüm kurum yetkilileri ile akşam yemeği etkinliğimiz gerçekleşti.

Basında Arkadaşım Edebiyat

Arkadaşım Edebiyat – Müze Kütüphanelerimiz; edebiyat sevgisinin çoğalmasına katkı sağlamak, okuma alışkanlıklarını arttırmak, edebiyatın kişi gelişimindeki etkisinin önemini göstermek, şehir kültür sanat hayatında edebiyat etkinliği yapılmasına farklı bir bakış açısı getirebilmek ve kütüphaneye gitme alışkanlıklarını geliştirip, ders dışında da kütüphane kullanımını özendirmeyi hedefleyerek yola çıktı. Bu süreçte gerçekleştirdiği etkinlikler boyunca öğrencilerin, öğretmenlerin ve basının ilgi odağı oldu.

http://www.erzurumgazetesi.com.tr/haber/Arkadasim-Edebiyat-genclerle-bulusuyor/111530

https://www.haberler.com/arkadasim-edebiyat-edebiyat-muze-kutuphanelerimiz-10166075-haberi/

http://www.gunaydingazetesi.com.tr/ogrenciler-yazarlarla-bulustu/78295/

http://www.haberturk.com/yerel-haberler/57211993-arkadasim-edebiyat-adanada-genclerle-bulusuyor

http://www.guneydoguguncel.com/arkadasim-edebiyat-diyarbakirda-genclerle-bulusacak-47909h.htm

http://www.erzurumkulturturizm.gov.tr/TR,191689/arkadasim-edebiyat—edebiyat-muze-kutuphanelerimiz–pr-.html

http://www.milliyet.com.tr/arkadasim-edebiyat-adana-da-genclerle-adana-yerelhaber-2451840/

ARKADAŞIM EDEBİYAT KÜTAHYA’DA

Arkadaşım Edebiyat, Müze Kütüphanelerimiz Projesi Öğrenciler ve Öğretmenlerle Buluştu

Arkadaşım Edebiyat – Edebiyat Müze Kütüphanelerimiz Projesine Dair Ayrıntılar

Gün bitiminde etkinliklere katılan öğrenci arkadaşlarımıza, sanatsal faaliyetlere başlamalarında özendirici ve teşvik edici olsun diye “Yazarın Çantası” içeriği ile özenle hazırladığımız paketleri hediye ettik. Hediye ettiğimiz “Yazarın Çantası” paketlerinin içerisinde özel tasarlanmış defter, kalem, takvim, ayraçlar bulunmaktadır.

Projeye dair kurduğumuz bu web sitesinde ve sosyal medya hesaplarında, projenin güncel olarak takip edilebilirliğini sağlayıp sürdürülebilir bir altyapı oluşturduk. Bu vasıtayla gençlerin etkinlik yapılan diğer şehirlerdeki gençlerle irtibatları kurulmuş oldu. Aynı şekilde gençlerin etkinlik sonrası sanatçılarla iletişimde kalmasına ve yazarların gençlere yol göstermeye devam edebilmesine katkı sağlanmıştır.

Sosyal Medya Hesapları:

Sayılarla Arkadaşım Edebiyat – Edebiyat Müze Kütüphanelerimiz projesi:

  • 4 Yazar
  • 1 Müzisyen
  • 6 Bölge (Marmara, Ege, Güneydoğu Anadolu, İç Anadolu, Doğu Anadolu, Akdeniz)
  • 6 Farklı şehir ve 6 edebiyat müze kütüphanesi
  • Her şehirde 250 öğrenci olmak üzere 6 ilde toplam 1500 öğrenci
  • Her şehirde 30 öğretmen olmak üzere 6 ilde toplam 180 öğretmen
  • 720 sosyal medya takipçisi