24 Ekim 2017’de Arkadaşım Edebiyat Erzurumlu Emrah Edebiyat Müze Kütüphanesi’nde!

24 Ekim 2017’de Arkadaşım Edebiyat Erzurumlu Emrah Edebiyat Müze Kütüphanesi’nde!

Fatih ErdoğanMelike GünyüzBülent AtaZeynep Sevde ve Hakan Çetinkaya‘nın katılımıyla gerçekleşen etkinliğimizin ikinci durağı Erzurum‘da bulunan Erzurumlu Emrah Edebiyat Müze Kütüphanesi.

Edebiyat alanındaki uzmanlardan seçilen konuşmacılar 6 ayrı ilde  gençlerle ve edebiyat öğretmenleriyle buluşarak, onlara edebiyat sevgisinin kişiliğimize kattıklarını, kariyerlerimize sağladığı faydaları, edebiyatın diğer sanat dallarıyla olan ilişkilerini kendi tecrübeleriyle anlattılar.

“Edebiyat hayatı anlamlandırma yollarından birisidir.” diyerek kendi yayıncılık kariyerine başladığı ilk günleri gençlerle paylaşan Günyüz, onların da hayallerini anlatmalarını istedi. Hayallerini gerçekleştirebilmek, daha iyi bir insan olabilmek, daha ileri hedefler belirleyebilmek üzerine çeşitli kitaplardan örnekler verdi.

Etkinliğin ikinci programı Fatih Erdoğan’ın konuşması ile devam etti. Hayatımızdaki seçimlerimizde edebiyatın etkisini gençlerle tartışan Erdoğan, edebiyata neden ihtiyaç duyuyor olabileceğimiz hakkında gençlerle çeşitli sorular yöneltti. “Hayatımız bir roman mıdır?” diyen Erdoğan bugüne kadar yazdığı kitapların maceralarını gençlerle paylaştı. Okuduğu kitapların kendi kariyeri üzerine etkilerini anlatan Erdoğan’ın konuşması gençler tarafından oldukça ilgi gördü.

Sahnenin üçüncü sanatçısı Zeynep Sevde , edebiyatın kendimizi tanımamızı sağladığını söyleyerek gençlere kendi edebiyat serüveninin nasıl başladığını anlattı. Ayrıca okuduğu kitaplardan bu konu hakkında örnekler verdi. “Edebiyat hayatımızı değiştiren bir kapıdır.” diyen Sevde, gençlere hayatlarını değiştiren bir kitap okuyup okumadıklarını sordu, onların hatıralarını dinledi. Bu sırada eğlenceli anlar yaşandı. Bu söyleşi de karşılıklı soru ve cevaplarla sona erdi.

Dördüncü etkinlikte Bülent Ata, kendi gençliğini, edebiyatla nasıl tanıştığını ve edebiyata nasıl gönül verdiğini paylaştı. Edebiyatın diğer sanat dallarıyla bir bütün olduğundan bahsederken, gençlerin sanatla ilgilenmelerinin, bir sanatkar olmasalar bile sanatın sıkı bir takipçisi olmalarının önemini dile getirdi. “Bir topluluğun içine girmek sizi korkularınızdan arındırır.” diyen Ata, gençlere pek çok sanatseverle aynı mekanı paylaşamasalar bile, kendileriyle benzer heyecanları ve fikirleri taşıyan insanların varlığını hissedeceklerini, böylelikle asla yalnız hissetmeyeceklerini vurguladı.

Hakan Çetinkaya, edebiyat ve müziğin aynı kaynaktan, insanların hayal ve duygu dünyalarından beslendiğini anlattı. İnsanların hislerini aktarma yollarının farklılaşmasından doğan çeşitlilikle müziğin ve edebiyatın var olduğunu belirtti. Ayrıca gençlere ritim ve tempo kavramlarından bahsetti ve down sendromlu gençler için bestelediği şarkıyı çaldı.

 

Arkadaşım Edebiyat etkinlik takvimi;

14 Kasım 2017 – Diyarbakır
Ahmed Arif Edebiyat Müze Kütüphanesi

28 Kasım 2017 – Kütahya
Evliya Çelebi Edebiyat Müze Kütüphanesi

12 Aralık 2017 – Adana
Karacaoğlan Edebiyat Müze Kütüphanesi

26 Aralık 2017 – Ankara
Mehmet Akif Ersoy Edebiyat Müze Kütüphanesi

Posted on: Temmuz 28, 2017admin