ARKADAŞIM EDEBİYAT 6 İLDE GENÇLERLE BULUŞTU!

ARKADAŞIM EDEBİYAT 6 İLDE GENÇLERLE BULUŞTU!

 Arkadaşım Edebiyat – Edebiyat Müze Kütüphanelerimiz projesi, 2 Ekim 2017 – 27 Aralık 2017 tarihleri arasında T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı GENÇDES‘in katkılarıyla Kalem Ajans tarafından yürütüldü. Proje kapsamında Adana, Ankara, Diyarbakır, Erzurum, İstanbul ve Kütahya’da 14 -18 yaş arası öğrencilerle buluşuldu. 29 yaş altı edebiyat öğretmenleri ve edebiyat öğretmeni adayları ile edebiyat eğitimi üzerine atölye çalışmaları yapıldı.

Edebiyatın ve kütüphanelerin ders dışında da hayatımızın bir parçası olabileceğini gençlere aktarmayı amaçlayan projemiz için mekan olarak gidilen şehirlerdeki müze kütüphaneleri seçildi. Böylelikle öğrencilerin şehirlerindeki müze kütüphanelerini daha yakından tanıma fırsatları oldu.

Her şehir için, 4 yazar ve 1 müzisyenden oluşan, profesyonel bir ekip oluşturuldu. 6 ilde etkinlik yapan yazarlar, Bülent Ata, Fatih Erdoğan, Melike Günyüz ve Zeynep Sevde edebiyatın insana kattığı zenginlikleri kendi deneyimleriyle paylaşırlarken; müzisyen Hakan Çetinkaya yazarların kelimelerini müziğin ritminde buluşturdu.

Arkadaşım Edebiyat iki bölümden oluştu:

İlk bölümde yazarlarımız ve müzisyenimiz, sabah 09.00’dan öğleden sonra 16.00’ya kadar 14 – 18 yaş arası öğrenci arkadaşlarımızla buluştu. Yazarlarımız edebiyat sevgisinin kişiliğimize katkılarından, kariyerimize olan yararlarından ve diğer sanat dallarıyla olan ilişkisinden kendi tecrübeleriyle bahsederken, müzisyenimiz  yazarlarımızın kelimelerini müziğin ritmiyle buluşturdu.

İkinci bölümde ise yazarlarımız ve müzisyenimiz, saat 17.00’den 20.00’ ye kadar, 29 yaş altı öğretmenler ve öğretmen adaylarıyla buluşup edebiyat üzerine söyleşiler yaptılar. Kayıtların daha önceden alındığı bu atölyelerde, verim sağlanması açısından gruplar en fazla 30 kişi tutuldu. Bu yaş grubuna eğitim veren öğretmenler, sanatçılarla birebir diyalog halinde oldular. Sanatçılar, edebiyatın öğrencilerin hayatında bir dersten ziyade nasıl arkadaş olabileceği konusunda fikirlerini beyan ettiler ve kendi tecrübelerini paylaştılar. Öğretmenler bu tecrübelerden istifade ederek öğrencilerini nasıl yönlendirebilecekleri konusunda fikirler edindiler.

Katılımın ücretsiz olduğu Arkadaşım Edebiyat söyleşileri etkinlik yapılan tüm şehirlerde ilgi odağı oldu.

Etkinlik takvimi:
3 Ekim 2017 – İstanbul – Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müze Kütüphanesi
24 Ekim 2017 – Erzurum – Erzurumlu Emrah Edebiyat Müze Kütüphanesi
14 Kasım 2017 – Diyarbakır – Ahmed Arif Edebiyat Müze Kütüphanesi
28 Kasım 2017 – Kütahya – Evliya Çelebi Edebiyat Müze Kütüphanesi
12 Aralık 2017 – Adana – Karacaoğlan Edebiyat Müze Kütüphanesi
26 Aralık 2017 – Ankara – Mehmet Akif Ersoy Edebiyat Müze Kütüphanesi
Posted on: Aralık 8, 2017admin