14 Kasım Diyarbakır Ahmed Arif Edebiyat Müze Kütüphanesi’nde Öğrencilerle Buluştu!

14 Kasım Diyarbakır Ahmed Arif Edebiyat Müze Kütüphanesi’nde Öğrencilerle Buluştu!

Arkadaşım Edebiyat – Edebiyat Müze Kütüphanelerimiz, 14 Kasım 2017‘de Ahmed Arif Edebiyat Müze Kütüphanesi‘nde öğrenci arkadaşlarımızla ve edebiyat öğretmenleriyle buluştu. Havaların soğumasına rağmen Diyarbakır bizi güneşle karşıladı.

Melike Günyüz, edebiyatın dünyayı farklı pencerelerden yorumlayabilmek için bize verilmiş en güzel hediye olduğunu söyleyerek, gençlere okudukları kitaplar sayesinde kendi hayatlarına yeni pencereler açabileceklerini ve yepyeni ufuklara doğru yol alabileceklerini anlattı. Bu sırada gençlerle diyalog halinde olan Günyüz gençlere “Bir kitap seçerken etkilendiğiniz ilk şey nedir?” gibi çeşitli sorular sordu ve ayrıca onlardan gelen soruları da yanıtladı.

Melike Günyüz’ün ardından etkinliğimiz Fatih Erdoğan’ın söyleşisiyle devam etti. Erdoğan Edebiyat ve Kariyer İlişkisi hakkında gençlerle sohbet etti. Onların gelecekle ilgili hayallerini sordu. Kariyerimizi hedeflerken, gelecekle ilgili hayaller kurarken edebiyatın nasıl önemli bir rol üstlenebileceğinden bahsetti.

Zeynep Sevde Edebiyat İle Ne Beceriler Kazanırız? sorusuyla gençlerle buluştu. Sevde konuşması sırasında hayatımızda bir amacımız/hedefimiz olması gerektiğini vurguladı. Bu amaca ulaşırken edebiyatın bize neler katabileceğinden bahsetti. Gençlere bu konudaki fikirlerini sordu.

Etkinliğin dördüncü sanatçısı Bülent Ata Edebiyat ve Diğer Sanat Dallarının İlişkisi üzerine bir söyleşi yaptı. Edebiyatın müzik, resim ve sinema gibi diğer sanat kollarıyla kurduğu ilişkilerden bahsetti. Kitap uyarlaması filmlerden örnekler verdi. Bir kitabın senaryolaştırılırken değişikliklere uğrayabileceğinden söz etti. Edebiyat ve resim ilişkisi deyince gençlerin aklına ilk ne geldiğini sordu. Resim altına yazılan ilgi çekici şiir örneklerinden okudu. Yazılan şiirlerin bestelenmesinden bahsetti.

Yazarlarımız edebiyatın zenginliklerini, yaşamımıza olan etkilerini öğrenci arkadaşlarımızla paylaştıktan sonra müzisyenimiz Hakan Çetinkaya, kendi kitaplarından okuma yapan Bülent Ata, Fatih Erdoğan, Melike Günyüz ve Zeynep Sevde’ye ezgileriyle eşlik etti. Okuma esnasında kelimelerle ezginin bir ahenk oluşturduğuna tanık eden öğrenciler bu etkinliği oldukça beğendiler.

 

Posted on: Aralık 8, 2017admin