28 Kasım 2017’de Kütahya Evliya Çelebi Edebiyat Müze Kütüphanesi’nde Edebiyatsever Gençlerle Buluştuk!

28 Kasım 2017’de Kütahya Evliya Çelebi Edebiyat Müze Kütüphanesi’nde Edebiyatsever Gençlerle Buluştuk!

Arkadaşım Edebiyat – Edebiyat Müze Kütüphanelerimiz projesi, T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın gençlerin sanatsal ve kültürel faaliyetlere katılımını amaçlayan GENÇDES desteğiyle, Türkiye’nin 6 ilinde edebiyat müze kütüphanelerimiz ile gençlerimizi buluşturmak, edebiyatın kişiliğimizde, kariyerimizde ve hayatımıza yansımalarını konuşmak için yola çıktı.

Gençlerimize edebiyatın insana kattığı zenginlikleri göstermeyi, edebiyatı bir arkadaş olarak görmelerini, edebiyatın sadece okullarda öğretilen bir ders olmayıp, ufkumuzu genişleten, kişiliğimize olumlu yönde önemli etkileri olan bir sanat olduğunu anlatmayı hedefleyen projemiz, gençlerin yoğun ilgisiyle karşılaştı.

Yazarlarımız, Bülent Ata, Fatih Erdoğan, Melike Günyüz, Zeynep Sevde ve müzisyenimiz Hakan Çetinkaya 3 ilin ardından, 28 Kasım 2017 Salı günü, dördüncü durağımız olan  Kütahya’da Evliya Çelebi Edebiyat Müze Kütüphanesinde‘ydik.

Melike Günyüz, Nasrettin Hoca ve Cimri Komşusu gibi çeşitli hikayeler okurken Hakan Çetinkaya ritimleriyle birlikte Günyüz’e eşlik etti. Öğrencilerden okuma alışkanlıklarının çoğaltmalarını isteyen Melike Günyüz, gençlere “Bir roman seçerken etkilendiğiniz ilk şey nedir?” gibi sorular sordu ve gençlerin okuduğu kitaplardan konuştular.

Etkinliğin ikinci sanatçısı Fatih Erdoğan oldu. Söyleşiye Edebiyat, Kariyerimize Ne Gibi Bir Katkı Sağlar? sorusuyla başladı. Kitap okumak ve kariyer sahibi olmak arasındaki nasıl bir bağ olabileceğinden bahsetti. Farklı düşünmek üzerine bir konuşma yaptı. Farklı düşünebilmenin yollarını gençlerle birlikte sorgulayan Erdoğan, kitapların hayata bakışımıza ne gibi perspektifler kazandırabileceğini anlattı. Meslek ayrımı yapmaksızın herkesin neden kitap okuması gerektiği konusunda fikirlerini beyan etti ve gençlere bu konudaki fikirlerini sordu. Hayattaki seçimlerimizde edebiyatın etkisini gençlerle tartışan Erdoğan, edebiyata neden ihtiyaç duyuyor olabileceğimiz hakkında gençlerle çeşitli sorular yöneltti.

Zeynep Sevde Edebiyat İle Ne Beceriler Kazanırız? sorusuyla gençlerle buluştu. Sevde konuşması sırasında hayatımızda bir amacımız/hedefimiz olması gerektiğini vurguladı. Bu amaca ulaşırken edebiyatın bize neler katabileceğinden bahsetti. Gençlere bu konudaki fikirlerini sordu. Edebiyatın kendimizi tanımamızı sağladığını söyleyen Sevde, gençlere kendi edebiyat serüveninin nasıl başladığını anlattı ve “Edebiyatın hayatımızı değiştiren bir kapıdır.” dedi.

Etkinliğin dördüncü sanatçısı Bülent Ata Edebiyat ve Diğer Sanat Dallarının İlişkisi üzerine bir söyleşi yaptı. “Bir topluluğun içine girmek sizi korkularınızdan arındırır.” diyen Ata, edebiyattan müziğe, resimden tiyatroya kadar pek çok sanat dalının aslında bir bütün olduğunu anlattı.

Hakan Çetinkaya, gençlere ritim ve tempo kavramlarını anlattı. Gençlerle birlikte müziğin edebiyatla arasındaki bağı irdeledi ve down sendromlu gençler için bestelediği şarkıyı çaldı. Ayrıca yazarlarımız kendi kitaplarından demeçler okurken onlara ezgileriyle eşlik etti.

Posted on: Aralık 8, 2017admin