İlk etkinliğimiz 3 Ekim 2017’de İstanbul Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müze Kütüphanesi’nde yapıldı!

İlk etkinliğimiz 3 Ekim 2017’de İstanbul Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müze Kütüphanesi’nde yapıldı!

Arkadaşım Edebiyat – Edebiyat Müze Kütüphanelerimiz projesinin ilk etkinliği 3 Ekim 2017 Salı günü Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müze Kütüphanesi‘nde yapıldı. Edebiyata ilgisi olan öğrenci arkadaşlarımızın yoğun katılım sağladığı etkinliklerde; yazar, radyo ve televizyon uzmanı Bülent Ata; yazar ve akademisyen Fatih Erdoğan; şair, eğitmen, müzisyen ve bestekar Hakan Çetinkaya; yayınevi genel yayın yönetmeni ve yazar Melike Günyüz; yazar ve yayınevi sahibi Zeynep Sevde öğrencilerle buluştu.

Etkinliğe ilk olarak Melike Günyüz, Edebiyat Sevgisi Kişiliğimiz İçin Ne İşe yarar? temalı konuşmasıyla başladı. Günyüz, edebiyat nedir, nasıl sevilir, bunu sevmek bize neler kazandırır gibi konulara değindi. “Edebiyat dünyayı farklı pencerelerden yorumlayabilmek için bize verilmiş en güzel hediyedir.” diyerek gençlere okudukları kitaplar sayesinde kendi hayatlarına yeni pencereler açabileceklerini ve yepyeni ufuklara doğru yola çıkabileceklerini anlattı.

Etkinliğin ikinci sanatçısı Fatih Erdoğan oldu. Söyleşiye Edebiyat Kariyerimiz İçin Ne İşe Yarar? sorusuyla başlayan Erdoğan, kitap okumak ve kariyer sahibi olmak arasındaki ilişkiye değindi ve farklı düşünmek üzerine bir konuşma yaptı. Farklı düşünmenin edebiyata ve hayatımıza yansımalarından bahseden Erdoğan, meslek ayrımı yapmaksızın herkesin neden kitap okuması gerektiği konusunda fikirlerini beyan etti ve gençlere bu konudaki fikirlerini sordu.

Fatih Erdoğan’ın söyleşisinden sonra verilen öğle arasından sonra Zeynep Sevde Edebiyat İle Ne Beceriler Kazanırız? sorusuyla gençlerle buluştu. Sevde konuşması sırasında hayatımızda bir amacımız/hedefimiz olması gerektiğini vurguladı. Bu amaca ulaşırken edebiyatın bize neler katabileceğinden bahsetti. Gençlere bu konudaki fikirlerini sordu.

Etkinliğin dördüncü sanatçısı Bülent Ata Edebiyat ve Diğer Sanat Dallarının İlişkisi üzerine bir söyleşi yaptı. Edebiyatın müzik, resim ve sinema gibi diğer sanat kollarıyla kurduğu ilişkilerden bahsetti. Kullandığımız dilin sanat dalları arasındaki bağlantıları sağlaması konusundaki aracılığını anlattı. Kelimelerimizin dünyamızı nasıl şekillendirebileceği konusunda gençlerin fikirlerini paylaşmalarını istedi.

Gençlerle yapılan etkinliğin son sanatçısı Hakan Çetinkaya, gençlerle Müziğin Hayatımıza Etkisi ve Edebiyat İle Olan İlişkisi hakkında konuştu. “Ses, hareketin yansımasıdır.” diyen Çetinkaya, edebiyat ve müziğin aynı kaynaktan, insanların hayal ve duygu dünyalarından beslendiğini belirtti.

Arkadaşım Edebiyat, 24 Ekim’de bir sonraki durağı Erzurumlu Emrah Edebiyat Müze Kütüphanesi’nde gençlerle buluştu!

Posted on: Temmuz 26, 2017admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.