Month: Temmuz 2017

24 Ekim 2017’de Arkadaşım Edebiyat Erzurumlu Emrah Edebiyat Müze Kütüphanesi’nde!

Fatih ErdoğanMelike GünyüzBülent AtaZeynep Sevde ve Hakan Çetinkaya‘nın katılımıyla gerçekleşen etkinliğimizin ikinci durağı Erzurum‘da bulunan Erzurumlu Emrah Edebiyat Müze Kütüphanesi.

Edebiyat alanındaki uzmanlardan seçilen konuşmacılar 6 ayrı ilde  gençlerle ve edebiyat öğretmenleriyle buluşarak, onlara edebiyat sevgisinin kişiliğimize kattıklarını, kariyerlerimize sağladığı faydaları, edebiyatın diğer sanat dallarıyla olan ilişkilerini kendi tecrübeleriyle anlattılar.

“Edebiyat hayatı anlamlandırma yollarından birisidir.” diyerek kendi yayıncılık kariyerine başladığı ilk günleri gençlerle paylaşan Günyüz, onların da hayallerini anlatmalarını istedi. Hayallerini gerçekleştirebilmek, daha iyi bir insan olabilmek, daha ileri hedefler belirleyebilmek üzerine çeşitli kitaplardan örnekler verdi.

Etkinliğin ikinci programı Fatih Erdoğan’ın konuşması ile devam etti. Hayatımızdaki seçimlerimizde edebiyatın etkisini gençlerle tartışan Erdoğan, edebiyata neden ihtiyaç duyuyor olabileceğimiz hakkında gençlerle çeşitli sorular yöneltti. “Hayatımız bir roman mıdır?” diyen Erdoğan bugüne kadar yazdığı kitapların maceralarını gençlerle paylaştı. Okuduğu kitapların kendi kariyeri üzerine etkilerini anlatan Erdoğan’ın konuşması gençler tarafından oldukça ilgi gördü.

Sahnenin üçüncü sanatçısı Zeynep Sevde , edebiyatın kendimizi tanımamızı sağladığını söyleyerek gençlere kendi edebiyat serüveninin nasıl başladığını anlattı. Ayrıca okuduğu kitaplardan bu konu hakkında örnekler verdi. “Edebiyat hayatımızı değiştiren bir kapıdır.” diyen Sevde, gençlere hayatlarını değiştiren bir kitap okuyup okumadıklarını sordu, onların hatıralarını dinledi. Bu sırada eğlenceli anlar yaşandı. Bu söyleşi de karşılıklı soru ve cevaplarla sona erdi.

Dördüncü etkinlikte Bülent Ata, kendi gençliğini, edebiyatla nasıl tanıştığını ve edebiyata nasıl gönül verdiğini paylaştı. Edebiyatın diğer sanat dallarıyla bir bütün olduğundan bahsederken, gençlerin sanatla ilgilenmelerinin, bir sanatkar olmasalar bile sanatın sıkı bir takipçisi olmalarının önemini dile getirdi. “Bir topluluğun içine girmek sizi korkularınızdan arındırır.” diyen Ata, gençlere pek çok sanatseverle aynı mekanı paylaşamasalar bile, kendileriyle benzer heyecanları ve fikirleri taşıyan insanların varlığını hissedeceklerini, böylelikle asla yalnız hissetmeyeceklerini vurguladı.

Hakan Çetinkaya, edebiyat ve müziğin aynı kaynaktan, insanların hayal ve duygu dünyalarından beslendiğini anlattı. İnsanların hislerini aktarma yollarının farklılaşmasından doğan çeşitlilikle müziğin ve edebiyatın var olduğunu belirtti. Ayrıca gençlere ritim ve tempo kavramlarından bahsetti ve down sendromlu gençler için bestelediği şarkıyı çaldı.

 

Arkadaşım Edebiyat etkinlik takvimi;

14 Kasım 2017 – Diyarbakır
Ahmed Arif Edebiyat Müze Kütüphanesi

28 Kasım 2017 – Kütahya
Evliya Çelebi Edebiyat Müze Kütüphanesi

12 Aralık 2017 – Adana
Karacaoğlan Edebiyat Müze Kütüphanesi

26 Aralık 2017 – Ankara
Mehmet Akif Ersoy Edebiyat Müze Kütüphanesi

İlk etkinliğimiz 3 Ekim 2017’de İstanbul Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müze Kütüphanesi’nde yapıldı!

Arkadaşım Edebiyat – Edebiyat Müze Kütüphanelerimiz projesinin ilk etkinliği 3 Ekim 2017 Salı günü Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müze Kütüphanesi‘nde yapıldı. Edebiyata ilgisi olan öğrenci arkadaşlarımızın yoğun katılım sağladığı etkinliklerde; yazar, radyo ve televizyon uzmanı Bülent Ata; yazar ve akademisyen Fatih Erdoğan; şair, eğitmen, müzisyen ve bestekar Hakan Çetinkaya; yayınevi genel yayın yönetmeni ve yazar Melike Günyüz; yazar ve yayınevi sahibi Zeynep Sevde öğrencilerle buluştu.

Etkinliğe ilk olarak Melike Günyüz, Edebiyat Sevgisi Kişiliğimiz İçin Ne İşe yarar? temalı konuşmasıyla başladı. Günyüz, edebiyat nedir, nasıl sevilir, bunu sevmek bize neler kazandırır gibi konulara değindi. “Edebiyat dünyayı farklı pencerelerden yorumlayabilmek için bize verilmiş en güzel hediyedir.” diyerek gençlere okudukları kitaplar sayesinde kendi hayatlarına yeni pencereler açabileceklerini ve yepyeni ufuklara doğru yola çıkabileceklerini anlattı.

Etkinliğin ikinci sanatçısı Fatih Erdoğan oldu. Söyleşiye Edebiyat Kariyerimiz İçin Ne İşe Yarar? sorusuyla başlayan Erdoğan, kitap okumak ve kariyer sahibi olmak arasındaki ilişkiye değindi ve farklı düşünmek üzerine bir konuşma yaptı. Farklı düşünmenin edebiyata ve hayatımıza yansımalarından bahseden Erdoğan, meslek ayrımı yapmaksızın herkesin neden kitap okuması gerektiği konusunda fikirlerini beyan etti ve gençlere bu konudaki fikirlerini sordu.

Fatih Erdoğan’ın söyleşisinden sonra verilen öğle arasından sonra Zeynep Sevde Edebiyat İle Ne Beceriler Kazanırız? sorusuyla gençlerle buluştu. Sevde konuşması sırasında hayatımızda bir amacımız/hedefimiz olması gerektiğini vurguladı. Bu amaca ulaşırken edebiyatın bize neler katabileceğinden bahsetti. Gençlere bu konudaki fikirlerini sordu.

Etkinliğin dördüncü sanatçısı Bülent Ata Edebiyat ve Diğer Sanat Dallarının İlişkisi üzerine bir söyleşi yaptı. Edebiyatın müzik, resim ve sinema gibi diğer sanat kollarıyla kurduğu ilişkilerden bahsetti. Kullandığımız dilin sanat dalları arasındaki bağlantıları sağlaması konusundaki aracılığını anlattı. Kelimelerimizin dünyamızı nasıl şekillendirebileceği konusunda gençlerin fikirlerini paylaşmalarını istedi.

Gençlerle yapılan etkinliğin son sanatçısı Hakan Çetinkaya, gençlerle Müziğin Hayatımıza Etkisi ve Edebiyat İle Olan İlişkisi hakkında konuştu. “Ses, hareketin yansımasıdır.” diyen Çetinkaya, edebiyat ve müziğin aynı kaynaktan, insanların hayal ve duygu dünyalarından beslendiğini belirtti.

Arkadaşım Edebiyat, 24 Ekim’de bir sonraki durağı Erzurumlu Emrah Edebiyat Müze Kütüphanesi’nde gençlerle buluştu!