Month: Aralık 2017

28 Kasım 2017’de Kütahya Evliya Çelebi Edebiyat Müze Kütüphanesi’nde Edebiyatsever Gençlerle Buluştuk!

Arkadaşım Edebiyat – Edebiyat Müze Kütüphanelerimiz projesi, T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın gençlerin sanatsal ve kültürel faaliyetlere katılımını amaçlayan GENÇDES desteğiyle, Türkiye’nin 6 ilinde edebiyat müze kütüphanelerimiz ile gençlerimizi buluşturmak, edebiyatın kişiliğimizde, kariyerimizde ve hayatımıza yansımalarını konuşmak için yola çıktı.

Gençlerimize edebiyatın insana kattığı zenginlikleri göstermeyi, edebiyatı bir arkadaş olarak görmelerini, edebiyatın sadece okullarda öğretilen bir ders olmayıp, ufkumuzu genişleten, kişiliğimize olumlu yönde önemli etkileri olan bir sanat olduğunu anlatmayı hedefleyen projemiz, gençlerin yoğun ilgisiyle karşılaştı.

Yazarlarımız, Bülent Ata, Fatih Erdoğan, Melike Günyüz, Zeynep Sevde ve müzisyenimiz Hakan Çetinkaya 3 ilin ardından, 28 Kasım 2017 Salı günü, dördüncü durağımız olan  Kütahya’da Evliya Çelebi Edebiyat Müze Kütüphanesinde‘ydik.

Melike Günyüz, Nasrettin Hoca ve Cimri Komşusu gibi çeşitli hikayeler okurken Hakan Çetinkaya ritimleriyle birlikte Günyüz’e eşlik etti. Öğrencilerden okuma alışkanlıklarının çoğaltmalarını isteyen Melike Günyüz, gençlere “Bir roman seçerken etkilendiğiniz ilk şey nedir?” gibi sorular sordu ve gençlerin okuduğu kitaplardan konuştular.

Etkinliğin ikinci sanatçısı Fatih Erdoğan oldu. Söyleşiye Edebiyat, Kariyerimize Ne Gibi Bir Katkı Sağlar? sorusuyla başladı. Kitap okumak ve kariyer sahibi olmak arasındaki nasıl bir bağ olabileceğinden bahsetti. Farklı düşünmek üzerine bir konuşma yaptı. Farklı düşünebilmenin yollarını gençlerle birlikte sorgulayan Erdoğan, kitapların hayata bakışımıza ne gibi perspektifler kazandırabileceğini anlattı. Meslek ayrımı yapmaksızın herkesin neden kitap okuması gerektiği konusunda fikirlerini beyan etti ve gençlere bu konudaki fikirlerini sordu. Hayattaki seçimlerimizde edebiyatın etkisini gençlerle tartışan Erdoğan, edebiyata neden ihtiyaç duyuyor olabileceğimiz hakkında gençlerle çeşitli sorular yöneltti.

Zeynep Sevde Edebiyat İle Ne Beceriler Kazanırız? sorusuyla gençlerle buluştu. Sevde konuşması sırasında hayatımızda bir amacımız/hedefimiz olması gerektiğini vurguladı. Bu amaca ulaşırken edebiyatın bize neler katabileceğinden bahsetti. Gençlere bu konudaki fikirlerini sordu. Edebiyatın kendimizi tanımamızı sağladığını söyleyen Sevde, gençlere kendi edebiyat serüveninin nasıl başladığını anlattı ve “Edebiyatın hayatımızı değiştiren bir kapıdır.” dedi.

Etkinliğin dördüncü sanatçısı Bülent Ata Edebiyat ve Diğer Sanat Dallarının İlişkisi üzerine bir söyleşi yaptı. “Bir topluluğun içine girmek sizi korkularınızdan arındırır.” diyen Ata, edebiyattan müziğe, resimden tiyatroya kadar pek çok sanat dalının aslında bir bütün olduğunu anlattı.

Hakan Çetinkaya, gençlere ritim ve tempo kavramlarını anlattı. Gençlerle birlikte müziğin edebiyatla arasındaki bağı irdeledi ve down sendromlu gençler için bestelediği şarkıyı çaldı. Ayrıca yazarlarımız kendi kitaplarından demeçler okurken onlara ezgileriyle eşlik etti.

14 Kasım Diyarbakır Ahmed Arif Edebiyat Müze Kütüphanesi’nde Öğrencilerle Buluştu!

Arkadaşım Edebiyat – Edebiyat Müze Kütüphanelerimiz, 14 Kasım 2017‘de Ahmed Arif Edebiyat Müze Kütüphanesi‘nde öğrenci arkadaşlarımızla ve edebiyat öğretmenleriyle buluştu. Havaların soğumasına rağmen Diyarbakır bizi güneşle karşıladı.

Melike Günyüz, edebiyatın dünyayı farklı pencerelerden yorumlayabilmek için bize verilmiş en güzel hediye olduğunu söyleyerek, gençlere okudukları kitaplar sayesinde kendi hayatlarına yeni pencereler açabileceklerini ve yepyeni ufuklara doğru yol alabileceklerini anlattı. Bu sırada gençlerle diyalog halinde olan Günyüz gençlere “Bir kitap seçerken etkilendiğiniz ilk şey nedir?” gibi çeşitli sorular sordu ve ayrıca onlardan gelen soruları da yanıtladı.

Melike Günyüz’ün ardından etkinliğimiz Fatih Erdoğan’ın söyleşisiyle devam etti. Erdoğan Edebiyat ve Kariyer İlişkisi hakkında gençlerle sohbet etti. Onların gelecekle ilgili hayallerini sordu. Kariyerimizi hedeflerken, gelecekle ilgili hayaller kurarken edebiyatın nasıl önemli bir rol üstlenebileceğinden bahsetti.

Zeynep Sevde Edebiyat İle Ne Beceriler Kazanırız? sorusuyla gençlerle buluştu. Sevde konuşması sırasında hayatımızda bir amacımız/hedefimiz olması gerektiğini vurguladı. Bu amaca ulaşırken edebiyatın bize neler katabileceğinden bahsetti. Gençlere bu konudaki fikirlerini sordu.

Etkinliğin dördüncü sanatçısı Bülent Ata Edebiyat ve Diğer Sanat Dallarının İlişkisi üzerine bir söyleşi yaptı. Edebiyatın müzik, resim ve sinema gibi diğer sanat kollarıyla kurduğu ilişkilerden bahsetti. Kitap uyarlaması filmlerden örnekler verdi. Bir kitabın senaryolaştırılırken değişikliklere uğrayabileceğinden söz etti. Edebiyat ve resim ilişkisi deyince gençlerin aklına ilk ne geldiğini sordu. Resim altına yazılan ilgi çekici şiir örneklerinden okudu. Yazılan şiirlerin bestelenmesinden bahsetti.

Yazarlarımız edebiyatın zenginliklerini, yaşamımıza olan etkilerini öğrenci arkadaşlarımızla paylaştıktan sonra müzisyenimiz Hakan Çetinkaya, kendi kitaplarından okuma yapan Bülent Ata, Fatih Erdoğan, Melike Günyüz ve Zeynep Sevde’ye ezgileriyle eşlik etti. Okuma esnasında kelimelerle ezginin bir ahenk oluşturduğuna tanık eden öğrenciler bu etkinliği oldukça beğendiler.

 

ARKADAŞIM EDEBİYAT 6 İLDE GENÇLERLE BULUŞTU!

 Arkadaşım Edebiyat – Edebiyat Müze Kütüphanelerimiz projesi, 2 Ekim 2017 – 27 Aralık 2017 tarihleri arasında T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı GENÇDES‘in katkılarıyla Kalem Ajans tarafından yürütüldü. Proje kapsamında Adana, Ankara, Diyarbakır, Erzurum, İstanbul ve Kütahya’da 14 -18 yaş arası öğrencilerle buluşuldu. 29 yaş altı edebiyat öğretmenleri ve edebiyat öğretmeni adayları ile edebiyat eğitimi üzerine atölye çalışmaları yapıldı.

Edebiyatın ve kütüphanelerin ders dışında da hayatımızın bir parçası olabileceğini gençlere aktarmayı amaçlayan projemiz için mekan olarak gidilen şehirlerdeki müze kütüphaneleri seçildi. Böylelikle öğrencilerin şehirlerindeki müze kütüphanelerini daha yakından tanıma fırsatları oldu.

Her şehir için, 4 yazar ve 1 müzisyenden oluşan, profesyonel bir ekip oluşturuldu. 6 ilde etkinlik yapan yazarlar, Bülent Ata, Fatih Erdoğan, Melike Günyüz ve Zeynep Sevde edebiyatın insana kattığı zenginlikleri kendi deneyimleriyle paylaşırlarken; müzisyen Hakan Çetinkaya yazarların kelimelerini müziğin ritminde buluşturdu.

Arkadaşım Edebiyat iki bölümden oluştu:

İlk bölümde yazarlarımız ve müzisyenimiz, sabah 09.00’dan öğleden sonra 16.00’ya kadar 14 – 18 yaş arası öğrenci arkadaşlarımızla buluştu. Yazarlarımız edebiyat sevgisinin kişiliğimize katkılarından, kariyerimize olan yararlarından ve diğer sanat dallarıyla olan ilişkisinden kendi tecrübeleriyle bahsederken, müzisyenimiz  yazarlarımızın kelimelerini müziğin ritmiyle buluşturdu.

İkinci bölümde ise yazarlarımız ve müzisyenimiz, saat 17.00’den 20.00’ ye kadar, 29 yaş altı öğretmenler ve öğretmen adaylarıyla buluşup edebiyat üzerine söyleşiler yaptılar. Kayıtların daha önceden alındığı bu atölyelerde, verim sağlanması açısından gruplar en fazla 30 kişi tutuldu. Bu yaş grubuna eğitim veren öğretmenler, sanatçılarla birebir diyalog halinde oldular. Sanatçılar, edebiyatın öğrencilerin hayatında bir dersten ziyade nasıl arkadaş olabileceği konusunda fikirlerini beyan ettiler ve kendi tecrübelerini paylaştılar. Öğretmenler bu tecrübelerden istifade ederek öğrencilerini nasıl yönlendirebilecekleri konusunda fikirler edindiler.

Katılımın ücretsiz olduğu Arkadaşım Edebiyat söyleşileri etkinlik yapılan tüm şehirlerde ilgi odağı oldu.

Etkinlik takvimi:
3 Ekim 2017 – İstanbul – Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müze Kütüphanesi
24 Ekim 2017 – Erzurum – Erzurumlu Emrah Edebiyat Müze Kütüphanesi
14 Kasım 2017 – Diyarbakır – Ahmed Arif Edebiyat Müze Kütüphanesi
28 Kasım 2017 – Kütahya – Evliya Çelebi Edebiyat Müze Kütüphanesi
12 Aralık 2017 – Adana – Karacaoğlan Edebiyat Müze Kütüphanesi
26 Aralık 2017 – Ankara – Mehmet Akif Ersoy Edebiyat Müze Kütüphanesi